Jedz, módl się, kochaj - pizza margherita

"Giovanni przed wyjazdem z Rzymu podał mi nazwę pizzerii w Neapolu, gdzie robią najlepszą jego zdaniem pizzę w mieście. Byłam bardzo podekscytowana tą perspektywą, zważywszy, że najlepsza pizza we Włoszech pochodzi z Neapolu, a najlepsza pizza na świecie z Włoch, co oznacza, że w tej pizzerii muszą podawać... wręcz boję się to powiedzieć... n a j l e p s z ą  p i z z ę  n a  ś w i e c i e. Giovanni mówił mi o tej pizzerii z takim namaszczeniem i przejęciem, jakby mnie wprowadzał do jakiegoś tajnego stowarzyszenia."
"Poszłyśmy więc z Sofie do Pizzeria de Michele i te pizze, które właśnie zamówiłyśmy - po jednej dla każdej z nas - doprowadzają nas do szaleństwa. Ja tak uwielbiam tę swoją, że w całym tym rozgorączkowaniu zaczęłam wierzyć, że ona może odwzajemnić moje uczucia. Nawiązuję z tą pizzą bliski związek, prawie romans. Tymczasem Sofie niemal łka nad swoją, przeżywa w związku z nią metafizyczny kryzys i pyta mnie: "Po co w Sztokholmie zawracają sobie głowę robieniem pizzy? Po co w Sztokholmie w ogóle zawracają sobie głowę jedzeniem?"


Oryginalna pizza neapolitańska wytwarzana jest z lokalnych składników: pomidorów San Marzano z pól wulkanicznych, mozzarelli z mleka bawolic oraz włoskiej mąki typu 00. Nie jest łatwo kupić te składniki w Polsce, ale nie jest to niemożliwe. Zrobienie tradycyjnej pizzy jest czasochłonne, ale efekt wart jest poświęconego czasu.

Składniki:

 • 560-600 gram mąki pszennej typu 00
 • 16 gram soli morskiej
 • 330 ml wody w temperaturze 20-22 stopni
 • 1 gram suchych drożdży
 • duża puszka pomidorów bez skór San Marzano
 • mozzarella
 • świeża bazylia
 • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
Przygotowanie:
 1. Do misy robota kuchennego wlać wodę, dodać sól, 10 % mąki oraz drożdże. Uruchomić robota, a następnie stopniowo dodawać pozostałą część mąki. Mieszać składniki do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
 2. Na wolnych obrotach wyrabiać ciasto ok 20 minut lub do czasu gdy ciasto uformuje jednolitą kulę. Ciasto powinno być lepkie, miękkie i elastyczne. Jeżeli wyrabiamy ciasto ręcznie - dobrze dla naszych bicepsów, jednak trzeba uważać by nie ogrzać ciasta dłońmi w czasie wyrabiania.
 3. Wyjmujemy ciasto z misy robota i układamy na blasze podsypanej delikatnie mąką. Przykrywamy wilgotną ściereczką kuchenną i odstawiamy na dwie godziny do wyrośnięcia w temperaturze ok 25 stopni. 
 4. Po dwóch godzinach dzielimy ciasto na cztery części i formujemy wyłącznie dłońmi w kule (wł. panetti). Każde panetti powinno ważyć pomiędzy 180 a 250 g.
 5. Ponownie odkładamy ciasto do wyrośnięcia, tym razem na 4 - 6 godzin. Po tym czasie ciasto jest gotowe do formowania. Na blat lekko oprószony mąką wykładamy panetti i palcami obu rąk, od środka na zewnątrz formujemy placki. Środkowa część powinna mieć grubość 3-4 milimetrów, krawędzie 1-2 cm. Prawdziwa pizza neapolitańska nie może być kształtowana przy użyciu jakichkolwiek narzędzi.
 6. Odsączamy pomidory i rozgniatamy je (tradycyjnie w Neapolu robi się to dłońmi). Wykładamy pomidorową pulpę na ciasto tak aby nie zmoczyć podwyższonych krawędzi. Rozkładamy równomiernie cienko pokrojoną mozzarellę i liście bazylii, skrapiamy wszystko oliwą z oliwek.
 7. Tradycyjnie pizza ta powinna być pieczona w piecu opalanym drewnem w temperaturze 485 stopni Celsjusza przez 60-90 sekund. Jeżeli nie macie pod ręką takiego pieca proponuję ustawić w piekarniku funkcję termoobiegu z dolną grzałką i piec pizzę w temperaturze 240 stopni przez 10 minut.

Kinga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram