Duma i Uprzedzenie - biała zupa

Jestem niepoprawną romantyczką, dlatego też na moim blogu nie mogło zabraknąć dania z utworu jednej z moich ulubionych autorek: Jane Austen. Duma i uprzedzenie to klasyk nad klasykami, a Fitzwilliam Darcy pomimo swoich wad jest dla wielu kobiet ideałem mężczyzny. 
W powieściach Austen niewiele jest mowy o jedzeniu, to autorka koncentrująca się na ludzkich charakterach a nie kulinariach. Jednakże przynajmniej kilka razy w jej dziełach pojawia się tajemnicza biała zupa.
Gdy urocza Jane leczy się z przeziębienia w posiadłości Netherfield, a Elizabeth cierpi towarzyskie katusze spędzając wieczory z wyniosłym Darcym, gburowatym panem Hurstem, przemiłym panem Bingleyem i jego dwiema wrednymi siostrami, Bingley na zaczepkę swojej siostry odpowiada takimi słowami:

"... Co do balu, sprawa jest przesądzona - jak tylko Nicholls nagotuje dość białej zupy, roześlę zaproszenia."

Biała zupa to wynalazek wywodzący się z XVII-wiecznej Francji. Znana była wtedy jako Pottage a la Reine czyli innymi słowy zupa Królowej. W owych czasach danie to różniło się od tego wspomnianego w książce Austen. Do czasu pierwszego wydania Dumy i uprzedzenia zupa znacznie ewoluowała. Z przepisu zniknęły między innymi pistacje i pestki granatu, którymi danie przyozdabiano, sposób przyrządzenia także uległ zmianie, zrezygnowano między innymi z przypiekania wierzchu zupy rozgrzaną w piecu do czerwoności szuflą. W czasach opisywanych przez Austen jak i współczesnych przepis mógłby wyglądać następująco:

  • 2 litry lekkiego bulionu cielęcego lub drobiowego - bulion nie może być gorący, najwyżej letni
  • 55 g migdałów obranych z łupin
  • 250 g białego pieczywa bez skórek (np. chleba tostowego) pokruszonego  bądź pokrojonego w drobną kostkę
  • 1 żółtko
  • 1/2 szklanki gęstej śmietany
  • sól, pieprz i pieprz kajeński do przyprawienia
  • odrobina soku z cytryny do przyprawienia
  • 50 g uprażonych migdałów do przybrania
1. Obrane migdały i chleb włóż do blendera, podlej odrobiną bulionu i zmiksuj na gładką masę.
2. Przecierając przez metalowe sitko połącz zrobioną masę z resztą bulionu.
3. Żółtko lekko ubij ze śmietaną i połącz z bulionem. Zostaw na 1,5 godziny.
4. Podgrzej zupę na wolnym ogniu nie dopuszczając do zagotowania. Dopraw solą, pieprzem, pieprzem kajeńskim i odrobiną soku z cytryny do uzyskania odpowiedniego smaku.
5. Rozlej na talerze i posyp uprażonymi migdałami.

Kinga

1 komentarz:

Instagram